dętka do roweru duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego typu aut bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że aby zdołać upajać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go przyzwoicie przygotować. Dużo osób jednakże nie wykorzystuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

ogumienie rowerowe duro

Chociaż rower to nie auto ani motocykl, w następstwie tego lista prac, jakie musimy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go dobrze naciągnąć. W dodatku należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odszukamy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Do tego należałoby sprawić szczegóły oświetlenia – chcemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto także rower szczegółowo umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie porządniej chroniony w trakcie całego sezonu.